يكشنبه 05 خرداد ماه 1398
   
ورود |عضويت
متن / HTML

سرخرطومی یونجه:

یکی از آفات مهم یونجه در ایران بوده که در اکثر مناطق یونجه کاری کشور و از جمله خمینی شهر وجچود دارد.

شکل شناسی:

حشره کامل این آفت سرخرطومی است نسبتا کوچک که رنگ آن از قهوه ای تا خاکستری مایل به سیاه تغییر می کند. تخمهای حشره به رنگ لیمویی مایل به زرد می باشد کرم ها یا همان لاروها بدون پا بوده و دارای 4 سن لاروی می باشد. این حشره یک نسل در سال دارد.

خسارت:

این حشره در کلیه مراحل لاروی و حشره کامل از برگ و ساقه یونجه تغذیه می کند ولی خسارت عمده آن مربوط به لاروهای سن سوم و چهارم می باشد. در این موقع چنانچه جمعیت آفت از 50 عدد لارو در متر مربع بیشتر شود کلیه برگهای یونجه در اثر تغذیه لاروها خشک می شود و مزرعه از دور به رنگ سفید در می آید خسارت آفت قبل از عید و معمولا از بهمن ماه شروع می شود . زمستان را به صورت تخم یا حشره کامل در زیر علفهای هرز ، شکاف درختان و یا در عمق 3 سانتی متری زمین به سر می برند. با گرم شده هوا حشرات کامل از پناگاه خارج شده و پس از تغذیه از برگ و ساقه هی یونجه زندگی خود را کامل کرده و سپس حشره ماده خرطوم خود را داخل ساقه یونجه کرده و سوراخی ایجاد کرده و تخمهای خود را در آنجا می گذارد.

مبارزه و کنترل:

برای مبارزه شیمیایی علیه این آفت باید توجه به ظهور آفت در نسل اول در اواخر زمستان و یا اوایل بهار توجه نمود و خسارت آفت روی چین اول زیاد خواهد بود پس بهترین زمان برای مبارزه شیمیایی با این آفت در اواخر زمستان و یا اوایل بهار می باشد که در این زمان می توان از سموم زیر استفاده نمود:

دیازینون         5/1 در هزار

زولون                2 در هزار

دورسپان            2 در هزار

  كاربران برخط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 15
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 15

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 958349
Visitors بازديد هاي امروز: 605
Visitors بازديد هاي ديروز: 514

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1398/03/05 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خمینی شهر
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا