جمعه 16 خرداد ماه 1399
   
ورود |عضويت
متن / HTMLکرم آلو

کرم آلو نوعی پروانه است که از دیر زمان در ایران وجود داشته است و میزبان های این پروانه در ایران شامل انواع آلو،گوجه،هلو،زردآلو،گیلاس و بین انواع آلو ها به آلو سیاه خسارت بیشتری واردمیکند.

ین حشره زمستان را به صورت لارو به حالت دیاپوز در داخل یک پیله به رنگ سفید چرکی  که دارای ساختمان نمدی و ریز بافت است به سرمی برد. این حشره 2-3 نسل در سال دارد.

نحوه خسارت:
وقتی پروانه تخم های خود را روی میوه میگذارد بعد از چند روز تخم ها باز شده و لارو کوچکی به رنگ روشن از آن بیرون می آید که این لارو جدار میوه را سوراخ کرده و وارد آلو میشود و دوران تغذیه خود را در داخل میوه میگذراند.در نسل دوم دالان مزبور از فضولات پر شده و نیز براثر عکس العمل اپیدرم میوه صمغی از آن بیرون می آید که از علائم تشخیص میوه های آلوده می باشد.

 

ورود لارو به میوه همیشه از ناحیه نزدیک اتصال دم به میوه یا از کنار ان انجام میشود.
بعد از اینکه لارو داخل میوه شد به طرف مرکز میوه پیش میرود. دالان حفر شده توسط لارو پروانه از فضولات پر شده که کمک به پوسیدگی میوه میکند.در این حالت رشد میوه های مورد حمله متوقف شده و اغلب به رنگ بنفش در می آید.

موقعی که لارو هنوز اندازه کوچکی دارد به زمین می افتد و بقیه رشد ونمو لارو داخل میوه در روی زمین انجام شده واز گوشت میوه تغذیه میکند تا دوره لاروی به پایان برسد.اگر میوه کفایت تغذیه لارو را ندهد لارو از بین میرود بنابراین میوه هایی که در نسل اول مورد حمله قرار میگیرند به زمین میریزند.لارو مزبور برای شفیره شدن در شکاف و زیر پوستک های درخت و به ندرت زیر خاک رفته و در آنجا پیله ای نازکی تنیده و تبدیل به شفیره می شود. 

مبارزه:
مکانیکی:
در اواخر تابستان دور تنه درختان را نوارهای مقوا زنبوری بست و پس از تمرکز لارو در آنجا آنها را جمع آوری و سوزانید

شیمیایی:
چون حداکثر خسارت لارو کرم آلو مربوط به نسل دوم است بنابراین توصیه میشود مبارزه شیمیایی بیشتر علیه نسل دوم دوم انجام گیرد. تاریخ انجام سمپاشی در نقاط مختلف کشور بسته به شرایط آب و هوایی متفاوت و تقریباُ اواسط تیر ماه میباشد ولی بهتر است با نصب تله فرمونی یا تله نوری تاریخ دقیق را مشخص کرد.سموم توصیه شده :
کالیپسو 3/. در هزار

آوانت 45/. در هزار

استامی پراید 5/. در هزار

زولن5/1 در هزار

دیازینون5/1 در هزار

 

ساير سايت ها
Copyright (c) 1399/03/16 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خمینی شهر
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا